Książka miesiąca

Miesiąc luty kojarzy nam się nie tylko ze śniegiem i soplami lodu zwisającymi z dachów naszych domów. To również czas, kiedy wiele uwag poświęcamy sprawom uczuciowym. Wszak 14 lutego obchodzimy Dzień Zakochanych! Na ten walentynkowy okres warto podejść tematycznie do lektury. Książka, którą polecam od razu wpadła mi w oko za pośrednictwem ciekawej okładki, z której – w tonie typowo melancholicznym – umieszczone zostały dwa zdjęcia jednego z klasyków prozy polskiej – Stefana Żeromskiego. Mowa tu o dziele Barbary Wachowicz – niezwykłej autorce biografii wielkich Polaków, pt. Ciebie jedną kocham. Tropami Stefana Żeromskiego w „Najściślejszej ojczyźnie”. Jest to wciągająca opowieść o twórcy Ludzi bezdomnych, który był głęboko związany z ziemią kielecką; jej przeszłością i przyszłością, w przedziwny sobie sposób splecionych w jedno…

Przewrotny tytuł sugerujący miłość do kobiety okazuje się tak naprawdę wielkim uczuciem do ziemi ojczystej. To ciekawy zbiór opowiadań, anegdot, dawnych historii ludzi, które stały się kanwą pod przyszłe utwory Żeromskiego. Zbiór starych fotografii gwarantuje niesamowitą podróż przez wieki.

„Złotą, polska, październikową jesienią roku 1891 szedł Stefan Żeromski wśród „piachów gruboziarnistych, wydm szarych i trzęsawisk olszyną zarosłych” ku miejscu, gdzie „stoi kopiec niewysoki śród kęp ostu, niskiej olszyny – porosła na nim paproć, pokrzywa, krwawniki, piołun. Na szczycie rośnie dziki głóg, krzak uschnięty. Przed kopcem wyciąga ramiona krzyż modrzewiowy z napisem: NA CZEŚĆ BRACI POLEGŁCYH ZA OJCZYZNE W DNIU 10 PAŹDZIERNIKA 1794 TOKU (…) Nikt tam nie przychodzi. Jest coś strasznie uciskającego w tym miejscu, w tym opuszczeniu, w tych chwastach porastających kopiec i ścieżkę. Oto wszystko, co nam zostało z ojczyzny”. 

Fragment książki B. Wachowicz Ciebie jedną kocham

 

Ewa Pierzchała

Facebook