Książka miesiąca
Open Panel

Nowoczesna szkoła zawodowa nowoczesny region

 • Slajd1.PNG
 • Slajd2.PNG
 • Slajd3.PNG
 • Slajd4.PNG
 • Slajd5.PNG
 • Slajd6.PNG
 • Slajd7.PNG
 • Slajd8.PNG
 • Slajd9.PNG
 • Slajd10.PNG
 • Slajd11.PNG

Wiedza Edukacja Rozwój

 • Slajd1.JPG
 • Slajd2.JPG
 • Slajd3.JPG
 • Slajd4.JPG
 • Slajd5.JPG
 • Slajd6.JPG
 • Slajd7.JPG
 • Slajd8.JPG
 • Slajd9.JPG
 • Slajd10.JPG
 • Slajd11.JPG
 • Slajd12.JPG
 • Slajd13.JPG
 • Slajd14.JPG
 • Slajd15.JPG
 • Slajd16.JPG
 • Slajd17.JPG
 • Slajd18.JPG
 • Slajd19.JPG
 • Slajd20.JPG

Na książkę miesiąca stycznia postanowiłam wybrać ciekawą opowieść niedawno goszczącego w naszej w szkole pisarza i prozaika Jana Rękasa –  W ogniowej potrzebie.  Z dziejów ochotniczego pożarnictwa w Chmielniku. Jest to wciągająca historia powstania i rozwoju straży pożarnej w naszym regionie. Opisana barwnym językiem, skłania ku refleksji  i wzbudza chęć poszukiwań śladów przeszłości…

Autor z niezwykłą precyzją dokumentuje 130 lat ochrony przeciwpożarowej w Chmielniku, przywołuje wydarzenia wielkiego pożaru z 1876 roku, kiedy to spaliło się 303 domy mieszkalne wraz z 128 budynkami gospodarczymi. Przybliża również czytelnikowi postaci chmielnickich strażaków.

To wspaniałe kompendium wiedzy na temat naszego miasta i okolicznych wiosek, w sam raz na długie zimowe wieczory pod kocykiem i z kawą. Myślę, że każdy mieszkaniec naszego miasta powinien przeczytać tę książkę i zagłębić się w fascynującą historię prób walki z ogniem. Zapraszam zatem do odwiedzenia biblioteki.

 

„Chmielnik, 14 sierpnia 1876 roku. Wśród rozszalałego żywiołu tysiące ludzi mocowało się wyrywając w pożerających płomieni owoc swych trudów i długoletniej pracy. Wielu z siłą olbrzyma rzucało się w płomienie, aby wyrwać jakiś sprzęt, palące się odzienie lub okruch chleba mający być pożywieniem na dzień następny. Ale siła ognia była potężniejsza, aniżeli wszelkie usiłowania nasze… „

fragment W ogniowej potrzebie J. A. Rękas

Opracowanie: Pierzchała Ewa

Facebook