„Każda dobra poezja jest spontanicznym
wybuchem głębokich uczuć”.
William Wordsworth
NOC BIBLIOTEK 2020
Czy w dobie pandemii i niepewności jutra można odnaleźć w literaturze remedium na wszelkie kłopoty? Czy ten czas, w którym tak jesteśmy doświadczani może przyczynić się do naszego rozwoju? Odpowiedź jest jednoznaczna: książki uczą, wzruszają i bawią, dlatego też zawsze jest odpowiednia pora na sięgnięcie po dobrą literaturę. Udowodniła to młodzież, która nie boi się nowych wyzwań, nawet w trudnych warunkach. Już po raz drugi w szkolnej bibliotece im. Henryka Kulińskiego przy Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku odbyła się Noc Bibliotek 2020 pod hasłem: Klimat na czytanie. Przypomnijmy, że Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja mająca na celu propagowanie czytelnictwa. W tym roku tematem przewodnim była ekologia. Temu ważnemu literackiemu wydarzeniu, w którym corocznie bierze udział kilkaset bibliotek z terenu całej Polski, towarzyszyła akcja pn. „Podziel się książkami” zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.
Późnym deszczowym popołudniem 16 października br., otworzyliśmy nasze spotkanie uroczystym zasadzeniem pamiątkowego drzewka, pozyskanego dzięki życzliwości Nadleśnictwa Chmielnik. W obecności dyrekcji szkoły, a także nauczycieli multiplikatorów: Ewy Pasternak i Stanisława Engiela, uczniowie biorący udział w projekcie unijnym #ShareEU dokonali tego symbolicznego gestu, aby upamiętnić ofiary systemów totalitarnych XX wieku. Trudny to i bolesny temat, jednak dla młodych ludzi jest to wymowny sygnał, aby kreować swoją przyszłość w myśl zasady: nigdy więcej wojny.
Następnie odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadziły Panie: Maria Bednarska – nauczyciel konsultant ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Alicja Wikło – wybitna malarka z Suchedniowa. Uczniowie, pracując z masą plastyczną Fimo, przygotowywali dekoracyjne świeczniki oraz magnesy na lodówkę. Przeznaczona do delikatnych, filigranowych form masa, pozwala na formowanie najbardziej wyrafinowanych wzorów oraz kształtów, gwarantując doskonałą trwałość i jakość.
Kolejna cześć spotkania, to zajęcia literackie, podczas których pochyliliśmy się nad mało znaną w naszym kraju twórczością angielskich poetów jezior: Wiliama Wordsworth’a i Samuela Taylora Coleridge’a. Urodzeni na początku lat 70. XVII wieku, byli pierwszą generacją, która przeciwstawiła się niszczeniu natury przez postępującą rewolucję przemysłową. Jako pierwsi dostrzegli wyjątkową rolę przyrody w życiu człowieka; głosili idee antyurbanizmu i panteizmu. Uczniowie mieli możliwość zapoznania z najpiękniejszymi wierszami poetów jezior, a także odniesienia się do czasów współczesnych i nowoczesnych metod ochrony środowiska.
Spotkanie przy świecach i muzyce Chopina w naszej klimatycznej bibliotece zakończyły literackie kalambury. Ze względu na reżim epidemiologiczny zostały zachowane wszelkie środki ostrożności. Kolejna edycja Nocy Bibliotek już za rok. Zapraszamy!