Aktualnośći biblioteki
Open Panel

Nowoczesna szkoła zawodowa nowoczesny region

 • Slajd1.PNG
 • Slajd2.PNG
 • Slajd3.PNG
 • Slajd4.PNG
 • Slajd5.PNG
 • Slajd6.PNG
 • Slajd7.PNG
 • Slajd8.PNG
 • Slajd9.PNG
 • Slajd10.PNG
 • Slajd11.PNG

Wiedza Edukacja Rozwój

 • Slajd1.JPG
 • Slajd2.JPG
 • Slajd3.JPG
 • Slajd4.JPG
 • Slajd5.JPG
 • Slajd6.JPG
 • Slajd7.JPG
 • Slajd8.JPG
 • Slajd9.JPG
 • Slajd10.JPG
 • Slajd11.JPG
 • Slajd12.JPG
 • Slajd13.JPG
 • Slajd14.JPG
 • Slajd15.JPG
 • Slajd16.JPG
 • Slajd17.JPG
 • Slajd18.JPG
 • Slajd19.JPG
 • Slajd20.JPG

Przygaszone światła i półmrok otulający zakamarki księgozbioru. Ciepły blask świec w czytelni                            i rozbrzmiewająca w tle muzyka Chopina. Za oknem zimny październikowy wiatr, a w dłoniach  filiżanka gorącej kawy idealna podczas czytania prozy Marka Hłaski… .

 Tajemnice biblioteki szkolnej im. Henryka Kulińskiego w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku  czekały na odkrycie podczas V. edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2019 pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” . Spotkanie rozpoczęło się 4. października o godz. 17.30 i trwało do późnych godzin nocnych.  Drzwi biblioteki otwarte były nie tylko dla uczniów ale i dla wszystkich koneserów poszukujących niecodziennych wrażeń literackich.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była proza wybitnego, aczkolwiek nieco zapomnianego pisarza – Marka  Hłaski. Pamięć o nietuzinkowej postaci wielkiego buntownika trudnych czasów lat 50-tych i 60-tych towarzyszyła uczestnikom przez cały wieczór. 

Na spotkanie przybyło zacne grono gości: Pan Hieronim Górski, Panie: Maria Galon, Anna Czaja, Maria Borek, Zofia Stradomska, Janina Hyzicka, Elżbieta Zamojska, Krystyna Podsiedlik, oraz uczniowie PZSZ w Chmielniku.

Tegoroczną Noc Bibliotek otworzył Pan Wojciech Książek – artysta plastyk, który poprowadził zajęcia artystyczno-plastyczne. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać szkice węglem do wybranej przez siebie sceny z polskiego utworu literackiego. Panie wykazały się niezwykłą inwencją twórczą, natomiast młodzież sporą pomysłowością. Następnie przyszedł czas na seans filmowy przybliżający postać Marka Hłaski oraz poczęstunek. Punktem kulminacyjnym była dyskusja na temat pokolenia „pięknych dwudziestoletnich” podczas której Pan Hieronim Górski przybliżył młodzieży trudy życia opozycjonistów walczących z ustrojem socjalistycznym.

Druga część spotkania upłynęła uczestnikom na grach i zabawach literackich: kalamburach związanych z filmem i przysłowiami, „flircie z Markiem Hłaską” i głośnym czytaniu fragmentów powieści. Uczniowie musieli ponadto wykazać się znajomością wybitnych dzieł literatury polskiej                i światowej podczas emocjonującego konkursu literackiego.

Noc Bibliotek zakończyła się wręczeniem uczestnikom pamiątkowych dyplomów i gadżetów. Ponadto dzięki Panu Wojciechowi Książkowi księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o wyjątkowy dar –  tomik poezji Pana Leszka Mierzwy, do którego artysta plastyk osobiście przygotował ilustracje.

Kolejna edycja Nocy Bibliotek już za rok. Serdecznie zapraszamy!

Opracowanie: Ewa Pierzchała

Facebook

Aktualności Biblioteki

 • 1
 • 2