Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zeszły rok upłynął nam pod znakiem „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Powieść ta czytana była  na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskieDobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa                   (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Po raz kolejny organizatorami spotkania na chmielnickim rynku byli: Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku oraz  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Chmielnik. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i uczestnictwo w tym jakże ważnym wydarzeniu.

 

fot. Beata Podolska

Opracowanie: Ewa Pierzchała