Aktualnośći biblioteki

Praca nauczyciela-bibliotekarza wcale nie jest łatwa. Sam z  siebie niewiele może zrobić. Aby biblioteka mogła prawidłowo funkcjonować i spełniać swoje zadanie, potrzebuje do tego pomocników pełnych energii oraz twórczej inicjatywy, którzy chętnie poświęcą swój czas dla dobra tego miejsca.

Aktyw biblioteczny w naszej bibliotece wychodzi naprzeciw potrzebom całej społeczności szkolnej. Propaguje czytelnictwo, rozbudza zainteresowania literackie, przybliża postaci wielkich pisarzy. Pomaga przy porządkowaniu księgozbioru, kart bibliotecznych, czasopism. Ważne są także zajęcia introligatorskie, na których młodzież nabiera większego szacunku dla słowa pisanego.

Biblioteka spełnia jeszcze jedną ważną funkcję – wychowawczą. To tutaj można w spokoju odetchnąć od gwaru korytarzy szkolnych, pouczyć się w ciszy, porozmawiać o problemach…. Osoby należące do aktywu rozbudzają w sobie zainteresowania bibliofilskie, uczą się racjonalnej pracy z książką poprzez umiejętne oddzielanie treści ważnych od mniej interesujących; odnajdują nowe źródła informacji, a także znają zasady korzystania  z biblioteki.

Ponadto większość osób z naszego aktywu należy do koła teatralnego, które zostało powołane na potrzeby uświetniania wydarzeń kulturalnych szkolnych i pozaszkolnych. Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowania przedstawienia o Gustawie Herlingu-Grudzińskim, które będzie można obejrzeć już 10 maja o godz. 11.00 w OEM „ Świętokrzyski Sztetl”. Serdecznie zapraszamy!

Aktyw czuwa również nad rozprowadzaniem książek w ramach akcji „Bookcrossing – uwolnij książkę”. W zeszłym roku została zagospodarowana przez uczniów półka, na której systematycznie umieszczane są książki, które można zabrać do domu w zamian za dostarczenie innych. Nie brakuje wśród nich encyklopedii, poradników, repetytoriów oraz literatury pięknej.

Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa mogliśmy zakupić prawie tysiąc woluminów; lektur i nowości wydawniczych, które cieszą się ogromną popularnością wśród młodzieży. Na niektóre z nich, trzeba robić wcześniej zapisy.

Powoli przygotowujemy się do majowego Tygodnia Bibliotek, w ramach którego odbędzie się kilka spotkań związanych nie tylko z literaturą, ale także związanych z nowymi sposobami uczenia się i rozwijania kreatywności. Nie zabraknie edukacyjnych gier i zabaw.

Bibliotekę można porównać do magicznej lampy Aladyna. Z pozoru może wydawać się mało atrakcyjna, i nieciekawa. Wystarczy jednak  pochylić się nad nią i wziąć do ręki, a otworzą się przed nami wrota do nowych światów.

Opracowanie:

Ewa Pierzchała