Przedświąteczna gorączka i przygotowania do zbliżającej się Wigilii co roku absorbują wiele energii. Jesteśmy podekscytowani i często w ferworze zakupów zapominamy o głębszej refleksji. Ciekawą propozycję na zwolnienie tempa i odskocznię, przygotowała Biblioteka Szkolna przy Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku.
W zimowe popołudnie 14 grudnia, pośród świec i przy utworach Fryderyka Chopina odbył się wieczorek autorski Pana Jana Adama Rękasa – regionalnego prozaika oraz wieloletniego nauczyciela rodem z Sędziejowic. Spotkanie poprowadziła Ewa Pierzchała – nauczyciel-bibliotekarz. Wraz z uczniami udaliśmy się w niezwykłą podróż w poszukiwaniu przeszłości; ale nie tzw. „Wielkiej Historii”, lecz tej naszej małej – regionalnej. Pan Jan opowiedział uczniom o realiach przedwojennego życia i „jak to na wsi drzewiej bywało”. Przybliżył także legendy związane z okolicami Sędziejowic oraz Chmielnika. Dosyć trudnym tematem okazała się Kampania Wrześniowa, która nie oszczędziła mieszkańców naszego regionu; młodych piętnasto-, szesnasto-, siedemnastoletnich chłopców, którzy zginęli w pierwszych dniach wojny broniąc Ojczyzny. Ich zdjęcia w polskich mundurach z hardo uniesionymi głowami zajmują szczególne miejsce w Izbie Pamięci Narodowej w Sędziejowicach. Izbę otworzył w 1995 r. jej pomysłodawca – pułkownik Roman Arendarski. Pan Jan Rękas od wielu lat sprawuje opiekę nad tym punktem pamięci i bardzo chętnie przybliżył uczniom specyfikę jego funkcjonowania. Postać pułkownika co rusz powracała niby bumerang w opowiadaniach pisarza.
Przyszedł również czas na fragmenty prozy dwóch książek naszego gościa: Sędziejowickich Opowieści – kopalni wiedzy na temat regionalnych legend oraz życiu codziennym sprzed lat, a także W ogniowej potrzebie – zainspirowanej wybuchem wielkiego pożaru w Chmielniku mającego miejsce w 1876r. Nie zabrakło również pytań młodych ludzi o dalszą pracę pisarską i plany na przyszłość. Pan Jan Rękas zdradził nam, iż ma w zamiarze wydać część drugą Sedziejowickich Opowieści.
Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami i symboliczną wiązanką kwiatów dla Pana Jana. Przemówienie na tę okazję wygłosił Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół – Sławomir Wójcik. Każdy z uczestników otrzymał także gazetkę promującą naszą Szkolną Bibliotekę oraz słodki poczęstunek.
Opracowanie artykułu: Ewa Pierzchała