AKTUALNOŚCI

Dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku informuje,
że  wniosek złożony przez nas  do Narodowej Agencji Programu Erasmus+ p.t. „Innowacyjna praktyka zawodowa dobrym startem w dorosłość” został wysoko oceniony w ramach  Konkursu wniosków 2020 ,,Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER (na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia) uzyskał 42 lokatę na 1035 złożonych wniosków. Jest on wynikiem nawiązanej współpracy ze Styryjska Izbą Gospodarczą.

          Uczestnikami projektu będzie  grupa 40 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku, kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk oraz technik pojazdów samochodowych. W latach 2021 oraz 2022 uczniowie będą odbywać  czterotygodniowe staże
w Austrii (w rejonie  Styrii) w czołowych firmach regionu, w dwóch 20-osobowych grupach. Projekt pozwoli im  zdobyć wiele cennych doświadczeń zawodowych, poznać europejskie standardy pracy oraz walory turystyczne Styrii. Innowacyjny program stażu jest zgodny z podstawą programową kształcenia zawodowego oraz uwzględnia regionalne i krajowe potrzeby edukacyjne. Stanowi również istotny element rozwoju kształcenia dualnego przy współpracy z zagranicznymi partnerami.

Uczniowie, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w projekcie, będą uczestniczyć w zajęciach przygotowawczych. Będą one  polegać na przygotowaniu językowym (zajęcia z języka niemieckiego zawodowego),  przygotowaniu kulturowym  (zapoznanie się z kulturą, obyczajami, historią i atrakcjami turystycznymi Austrii). Ponadto stażyści otrzymają dodatkowe  materiały dydaktyczne oraz kieszonkowe.

 

Informujemy również, że w latach 2021 oraz 2022 przy współpracy z firmą Sistema Turismo 40 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku będzie uczestniczyć w podobnym projekcie w Riminii we Włoszech, który z uwagi na sytuację epidemiczną został przedłożony o kolejny rok. W ramach kształcenia dualnego uczniowie Technikum oraz Szkoły Branżowej I stopnia  będą również realizować część zajęć w kształceniu praktycznym w czołowych firmach Powiatu Kieleckiego. 

 

 

 

Wyniki VI edycji Olimpiady Ogólnopolskiej z „Mitologii greckiej i rzymskiej” i „Mitologii skandynawskiej”

 

W tegorocznej Olimpiadzie Ogólnopolskiej z „Mitologii greckiej i rzymskiej”, opracowanej przez firmę edukacyjną „Olimp School”, wzięło udział 844 uczniów z całej Polski. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły (klasa 3a):

Daria Wójcik – miejsce 27.

Michał Michalski – miejsce 39.

Marcelina Pabian  - miejsce 41.

Równie wysokie miejsce uzyskała Alicja Gajda – uczennica klasy 3a, która w VI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady z „Mitologii skandynawskiej” zajęła miejsce 21. (na 174 wszystkich uczestników olimpiady).

 

Gratulacje!!!

IV edycję Olimpiady Ogólopolskiej z „Mitologii greckiej i rzymskiej” i „Mitologii skandynawskiej” w Powiatowym Zespole Szkół zorganizowała i przeprowadziła : Maria Świerzewska.

 

Opracowanie: Maria Świerzewska

Narciarstwo alpejskie to piękny i szlachetny sport, który po trudnym początkowym etapie nauki, daje mnóstwo satysfakcji i poczucia  euforii w trakcie szybkiego zjazdu. Łączy wysiłek fizyczny z holistyczną filozofią więzi z naturą i otaczającą przyrodą. W tym roku 5-osobowa grupa uczennic naszej szkoły: Weronika Borek, Julia Szymańska, Julia Tomczyk Dominika Śliwa i  Natalia Zychowicz,  ostatni tydzień pierwszego semestru spędziła realizując projekt edukacyjny Biała Szkoła wspólnie z grupą uczniów SP  Chmielniku. Zamiast tradycyjnej nauki w szkole, oni nabywali lub doskonalili swoje umiejętności jazdy na nartach.

Wybór padł na  Krynicę – Zdrój, gdzie byliśmy zakwaterowani w Ośrodku wypoczynkowym Baśka. To uzdrowisko i kurort narciarski ze swoim specyficznym mikroklimatem zapewnia zawsze dobre warunki śniegowe i prawdziwą zimę, które to obecnie są na terenie naszego kraju rzadko spotykane. Codziennie realizowaliśmy zajęcia na stokach Centrum narciarskiego Master Ski w Tyliczu. Stacja dysponuje 4-os. koleją krzesełkową oraz pięcioma wyciągami. Centrum oferuje łącznie 7 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności.Uczennice ambitnie i z dużym zaangażowaniem podejmowały nowe wyzwania, z radością przechodząc do coraz trudniejszych technik, od początkujących do zaawansowanych  korzystając z pomocy nauczycieli szkoły – instruktorów narciarstwa zjazdowego: p. Renaty Banachowskiej, p. Anetty Sobiegraj,  p. Justyny Zamojskiej, p. Sławomira Wrony i p. Grzegorza Zychowicza. Nad realizacją całego projektu czuwała kierownik wycieczki - p. Urszula Pasternak. Po wyczerpujących zajęciach na stoku czekała na nas smaczny obiad w ośrodku, a następnie równie ekscytujące popołudnie.

W ciągu kolejnych dni realizowaliśmy zaplanowane punkty programu. I tak… w pierwszej kolejności wjechaliśmy koleją linowo – terenową na Górę Parkową (642m), której szczyt rozświetla 100 tys. światełek LED, tworząc magiczny Park Światła. Kolejnego dnia doskonaliliśmy umiejętności jazdy na łyżwach na pełnowymiarowej hali lodowej MOSiRu w Krynicy-Zdroju. Nie mogło nas także zabraknąć na szczycie Jaworzyny Krynickiej (1114m), jednego z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Koleją gondolową wjechaliśmy na szczyt, skąd podziwialiśmy panoramę gór.  Odwiedziliśmy  także główną Pijalnię Wód przy krynickim Deptaku oraz zakupiliśmy regionalne pamiątki. Ostatniego dnia uczestniczyliśmy we wspólnym ognisku, podsumowującym cały projekt. Przez cały tydzień sprzyjała nam piękna, słoneczna pogoda, dlatego też warunki narciarskie były wymarzone. Wyjazd uważamy za udany, a nabyte umiejętności, wspomnienia i zdjęcia pozostaną z nami na zawsze.

 

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Tęcza” – rozstrzygnięty!!!

6.02.2020 roku poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tęcza”, zorganizowanego przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tegorocznym konkursie wzięły udział uczennice naszej szkoły: Zuzanna Gola (1b), Weronika Sobańska, Wiktoria Kwiecień i Patrycja Bondrow  (1c).

Za „wykonanie znakomitej pracy” (cytat) wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica klasy 1b – Zuzanna Gola.

Gratulacje!!!

Gratulujemy też pozostałym uczestniczkom konkursu, ponieważ, bez względu na uzyskany wynik, cel konkursu został osiągnięty: rozwijanie wrażliwości estetycznej i aktywizacja miłośników sztuk pięknych.

Z rąk wicedyrektora Roberta Zawieruchy dyplomy otrzymały:

Zuzanna Gola – wyróżnienie za „wykonanie znakomitej pracy”

Weronika Sobańska, klasa 1c

Wiktoria Kwiecień, klasa 1c

 

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Tęcza” w Powiatowym Zespole Szkół zorganizowała i przeprowadziła: Maria Świerzewska.

 

Opracowanie: Maria Świerzewska

27 listopada 2019 roku odbył się pierwszy etap jedenastego szkolnego konkursu matematycznego "Mistrz Rachunków".

Brali w nim udział uczniowie klas pierwszych i drugich liceum ogólnokształcącego i technikum. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności sprawnego wykonywania działań w zbiorze liczb rzeczywistych bez użycia kalkulatora, wdrażanie uczniów do udziału w konkursach i zdrowej rywalizacji oraz wyłonienie Szkolnego Mistrza Rachunków.

Do finału zakwalifikowały się następujące osoby:

Karolina Miszczyk kl. 2ab

Natalia Fornalczyk kl. 2ab

Julia Tomczyk kl. 1c

Wiktor Żyła kl. Ib

Drugi etap konkursu odbędzie się w marcu 2020r.

Organizatorzy:

Anna Mattusch

Robert Gajek

 

Facebook