W dniach 12-15 listopada br. uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez OEM „Świętokrzyski Sztetl”. Spotkania odbyły się w ramach Tygodnia Dni Otwartych. Młodzież klas pierwszych miała możliwość nieodpłatnego zwiedzania muzeum. Dodatkową atrakcją była wystawa poświęcona Rywce Lipszyc – żydowskiej dziewczynce, która prowadziła pamiętnik w okresie II wojny światowej.

Uczniom zaprezentowano film dokumentalny przybliżający historię Chmielnika i relacji polsko-żydowskich. Ważnym elementem Dni Otwartych były wizyty na pobliskim cmentarzu (tzw. kirkucie) oraz przypomnienie tragicznych wydarzeń wojennych z udziałem miejscowej ludności.

Ewa Pierzchała