W piątek 29.09.2017r uczniowie klas Ia i IIIa Liceum Ogólnokształcącego przystąpiła do drugiej części projektu „Młodzieżowa Akademia Lidera” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. W ramach niej został zorganizowany wyjazd do Kielc, który miał na celu zapoznanie uczestników z urzędami różnego szczebla samorządu i rządu.

Uczniowie rozpoczęli wizytę w Starostwie Powiatowym, gdzie odbyło się spotkanie z sekretarzem powiatu – Panią Barbarą Piwnik, a następnie  z Agnieszką Bębacz, kierownikiem Referatu  Inwestycji i  Obsługi  Gospodarczej budynku Starostwa, która oprowadziła gości po budynku i omówiła pracę urzędników w poszczególnych wydziałach. Każdy z uczestników otrzymał również przewodnik turystyczny po powiecie kieleckim.

Kolejnym punktem programu było spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim  z Prezesem Zarządu ZMW – Karolem Klisiem i  Aleksadrą Sawą – koordynatorką szczebla krajowego Dialogu Usystematyzowanego. Spotkanie poprowadził Marek Jarco z Biura Komunikacji Społecznej. Odbyła się także lekcja o samorządzie organizowanej pod hasłem. „Obywatelem być, to znaczy...". Dzięki niej uczniowie poznali siedzibę rządu i zdobyli ciekawe informacje na temat jego funkcjonowania .

Na koniec uczestnicy zwiedzili Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach.

Pierzchała Ewa